سینی کابل چیست و چرا باید از سینی کابل استفاده کرد؟

در دنیای تکنولوژی جدید سینی کابل یکی از پرکاربردترین وساده ترین دستاورد فن آوری می‌باشد که امروزه شاهد استفاده از آن هستیم.برای درک بهتر اینکه سینی کابل چیست، توجه شما را به ادامه مقاله جلب می‌نماییم.ازCable tray یا سینی کابل در سیم کشی برق کارخانه‌ها، مراکز تجاری، ساختمان‌ها، مراکز ساختمانی-اداری با تکنولوژی بالا می توان استفاده نمود.سینی کابل باعث می شود تا مجموعه زیادی از کابل ها علاوه بر اینکه از حفاظت برخوردار باشند،به صورت منظم ویکپارچه وبدون ایجاد نمای نازیبا و خطرات احتمالی در دسترس بودن و مزاحمت از یک مسیر عبور کنند.بدین ترتیب دسترسی به سیم کشی مجموعه نیز راحت تر می شود. با وجود سینی کابل مخصوصا زمانی که تعویض و یا تفییر ویا تعمیر بخشی از سیم کشی مورد نیاز باشد،بسیار کاربردی بوده و کار را بسیار راحتتر می نماید.

سینی کابل باعث می‌شود تا مجموعه زیادی از کابل‌ها علاوه بر اینکه از حفاظت برخوردار باشند، به صورت منظم ویکپارچه وبدون ایجاد نمای نازیبا و خطرات احتمالی در دسترس بودن و مزاحمت از یک مسیر عبور کنند.بدین ترتیب دسترسی به سیم کشی مجموعه نیز راحت تر می‌شود. با وجود سینی کابل مخصوصا زمانی که تعویض و یا تفییر ویا تعمیر بخشی از سیم کشی مورد نیاز باشد، بسیار کاربردی بوده و کار را بسیار راحتتر می‌نماید. در کارخانه‌ها و صنایع که کابل کشی‌های بسیار زیاد و متعددی وجود دارد برای حفظ زیبایی محیط ومرتب بودن این کابل کشی‌ها می توان از سینی کابل استفاده کرد و در همان مسیر سینی کابل را بعنوان جایگاهی برای نصب مهتابی‌ها هم میتوان در نظر گرفت.

Cable tryهمان واژه انگلیسی سینی کابل است. سینی کابل به منظور پاسخ گویی به روند تغییر تکنولوژی‌های اخیر و با هدف نصب آسان مورد استفاده قرار می‌گیرد.نکته مهمی که استفاده از سینی کابل را به جای استفاده از ابزار دیگر متمایز میکند، نصب سریع و بسیار راحت آن است.استفاده از سینی کابل در اجرای سیم کشی‌ها می‌تواند باعث صرفه اقتصادی زیادی شود.سینی کابل باعث ایجاد نظم در سیم کشی و عبور امن سیم یا کابل‌ها در سامانه سیم کشی روباز می‌شود که تا حد زیادی یک مجموعه ساختمانی را از خطرات ناشی از سیم کشی مانند آتش‌سوزی واتصالی سیم و کابل‌ها ایمن نگه می‌دارد.در واقع این تکنولوژی ساده در ابعاد و مدل‌های مختلف و در وزن‌های بسیار سبک تولید می‌شود که به راحتی از طریق آن می توان ورود و یا خروج سیم‌های جدید یا موجود از قبل در سیستم را کنترل و سیم کشی کرد.عبور این کابل‌ها در طول مسیر از داخل سینی کابل انجام میگیرد که بستگی به نوع مسیر و لوازم مورد استفاده از سینی کابل بصورت عمودی یا افقی و یا خمیده صورت میگیرد.

از سینی کابل استاندارد برای ایجاد یک لایه حفاظت فیزیکی که مسیر بسیار امن وکاملی را برای عبور تعداد زیاد سیم یا کابل‌های برق، شبکه، مخابرات و غیره را در سقف یا کف فراهم میکند، می توان استفاده کرد.یک سینی کابل، به یک واحد یا مجموعه ای از واحدها یا بخش‌ها و اتصالاتی اطلاق می‌شود که در یک سامانه ساختاری واحد و یکپارچه اجرا و مورد بهره‌برداری قرار میگیرد. به طور ایمن ومنظم کابل‌ها و سیم‌های مختلف و مسیر اتصال آنها را پشتیبانی می‌کند.استفاده از سینی کابل در شرکت‌ها و مجموعه‌های بزرگ به جهت نصب آسانی که به آن اشاره کردیم بسیار کاربردی می‌باشد.بدین ترتیب هم می توان مسیر برخی از کابل کشی‌ها را به راحتی تغییر داد و یا حتی کابل‌های جدید را به سامانه سیم کشی اضافه کرد.

سینی‌های کابل یاcable trayاز فولاد گالوانیزه، فولاد ضد زنگ، آلومینیوم یا پلاستیک فشرده و یا جنس شیشه نشکن ساخته شده است.برای حفاظت از کابل‌ها و عبور راحت و امن سیم‌ها در صنعت برق، از نگهدارنده کابل که سینی کابل نامیده می‌شود، استفاده می‌کنند که عموماً برای ساخت آن از ورق گالوانیزه و یا جی آر پی و یا استیل استفاده می‌شود.برای محیط‌هایی که دارای سقف هستند مثل سوله‌ها و پارکینگ‌ها و...از جنس گالوانیزه فابریک و برای محیط‌های روباز بهتر است از جنس آبکاری شده استفاده کرد.در واقع با مشاوره با افراد حرفه ای در رابطه با پروژه مورد نظر خود می توان تصمیم صحیح و درستی گرفت که کدام یک از این سینی کابل‌ها بر اساس نوع مکان وکاربرد آن در مجموعه یا پروژه مورد نظر انتخاب و مورد استفاده قرار گیرد، به این معنی که محیط نصب و موضوعات مریوط به خوردگی و شرایط الکتریکی نقش اصلی در انتخاب نوع سینی کابل دارد و از ایجاد هزینه‌های بعدی بعلت انتخاب اشتباه جلوگیری می‌شود.

می توان بیان کرد کهcable tray، برای نگهداری کابل و سیم‌ها به طور ایمن درانواع ساختمان‌ها و سازه‌ها،کارخانه‌ها و صنایع بعنوان مصالح ساختمانی در نظر گرفته می‌شود.این سینی‌ها را برای کابل کشی شبکه‌های اینترنت و مدیریت شبکه برق می توان استفاده کرد.سینی کابل‌های متنوع با توجه به حجم متغیر کابل‌ها، در اندازه‌های مختلفی تولید می‌شوند که این امر استفاده از آن‌ها را در مجموعه‌های بزرگ، مانند مکان‌های صنعتی و کارخانه‌ها که تعداد دستگاه‌های برقی زیاد است، بسیار ضروری نموده است. ساخت سینی کابل در عرض‌های 100 – 150 و… میلیمتر انجام میشود.از این رو با توجه به عرض سینی کابل، رابط و ساپورت یا همان نگه دارنده ساخته میشود.(تعداد و حجم کابل مورد استفاده در سینی، میزان استفاده از ساپورت را مشخص میکند).صخامت ورق مورد استفاده در سینی کابل‌های با عرض 150 میلیمتر تا 450 میلیمتر و ارتفاع 4 میلیمتر، حتماً باید 1.5 یا 1.25 باشد.

در سینی کابل با عرض 500 یا 600 میلیمتر، حتماً میبایست ضخامت ورق 1.5 یا 2 میلیمتر به بالا استفاده شود. ضمناً هر چقدر ارتفاع سینی کابل بیشتر شود ضخامت آن بیشتر میشود. به طور مثال در سینی کابل با ارتفاع 110 میلیمتر، حداقل ضخامت باید 2 میلیمتر باشد.ارتفاع سینی کابل نیز از 40 میلیمتر تا 200 میلیمتر ساخته میشود. با توجه به تغییراتی که در تکنولوژی‌ها دیده می‌شود و همواره شاهد زیاد شدن فن آوری‌های جدید هستیم، استفاده از سینی کابل این اجازه را می‌دهد تا هرچه سریعتر بتوان با توجه به تغییرات، امکانات یک مجموعه را به روز کرد. متعلقات و اتصالات مختلف برای سینی کابل‌ها می‌توانند ما را در جهت هر چه آسان تر شدن پروژه خود یاری کنند.

سینی‌ کابل در واقع جایگزین مناسبی به جای لوله‌های سیم کشی هستند، زیرا قابلیت دسترسی و ایجاد یکپارچگی در سیم کشی در آنان بسیار راحت است و برای کنترل هر چه راحت تر کابل در ساخت و ساز تجاری و صنعتی استفاده می‌شود.در شرایطی که در یک سامانه نیازبه تغییرات باشد، سینی کابل‌ بسیارمفید است.از آنجا که کابل‌های جدید را می توان با قرار دادن آنها در سینی، به جای کشیدن آنها از طریق یک لوله، نصب کرد.از سینی کابل برای کابل کشی‌ها در تاسیسات الکتریکی و برای محافظت کردن و انتقال دادن کابل‌های برق در سقف ساختمان و زمین استفاده می‌شود و به همین خاطر هم از لحاظ نمای بیرونی و زیبایی آن و هم از لحاظ محافظتی سودمند هستند.سوراخ‌هایی در کف سینی کابل تعبیه شده است تا بتواند به هنگام عبور جریان برق باعث کاهش میزان حرارت میان کابل یا سیم‌ها شود.از جمله ویژگی‌هایی که سینی کابل‌ها دارند این است که در برابر آتش غیر اشتعال هستند و قطعات آن متنوع می‌باشند که به راحتی در مکان‌هایی با نقشه اجرایی پیچیده قابل استفاده هستند.مقاومت بالایی در برابر ضربه دارند.همچنین محصولات سینی کابل نیروتوان دارای طول عمر بالا و تحمل وزن زیاد، تنوع در سایزهای مختلف و همچنین ساخت آن مطابق با استانداردهای جهانی است.در برابر آب و هوای مرطوب و هم چنین در برابر بخارهای اسیدی مواد شیمیایی مقاوم هستند.

سینی کابل‌از کابل‌ها محافظت کرده و یک مسیر میانبر برای کابل کشی هرچه بهتر و آسانتر در اختیار قرار می دهندوبرای کابل و سیم‌ها که دارای ساختار شبکه ای پیچیده ای هستند یک ساختار امن و از لحاظ دسترسی در زمان بسیار کم را ایجاد میکند.

SEO
SEO
SEO
SEO
SEO
SEO
SEO